Casa Verde 2026
Casa Verde 2026 este programul AFM care finanțează bateriile de stocare pentru casele care au deja panouri fotovoltaice. Genway este instalator validat AFM și se ocupă de tot, de la dosar până la punerea în funcțiune.
- Instalator validat AFM
- Peste 14.000 de sisteme montate
- Echipe proprii, fără plăți în avans
- Verificăm dosarul înainte de înscriere
Cine se poate înscrie în Casa Verde 2026 și ce se finanțează
Condiții de eligibilitate Casa Verde 2026
- Persoane fizice care au deja calitatea de prosumator la adresa unde se montează bateria: sistemul este racordat, ai certificat de racordare și contract de prosumator cu un furnizor.
- Prosumatorii care și-au montat anterior baterii din fonduri proprii pot aplica și ei.
- Sistemul fotovoltaic trebuie să aibă invertor hibrid. Dacă nu are, invertorul hibrid se poate monta ulterior, din fonduri proprii, până la punerea în funcțiune a bateriei.
Ce se finanțează
- Bateria de stocare, cu o capacitate de minimum 10 kWh.
- Montajul și punerea în funcțiune.
- TVA-ul aferent acestor cheltuieli.
Costul maxim eligibil este de 1.500 lei pentru fiecare kWh instalat. Diferența dintre valoarea proiectului și finanțarea AFM o suportă beneficiarul. Sunt eligibile doar cheltuielile făcute după aprobarea dosarului.
Cerințele tehnice ale bateriei pentru Casa Verde 2026
Documente necesare pentru înscrierea în Casa Verde 2026
Toate se încarcă în aplicația AFM. Pregătește-le din timp, dar verifică să fie valabile în ziua înscrierii.
- Cererea de finanțare, descărcată din aplicația AFM, completată pe calculator și încărcată fără semnătură.
- Actul de identitate. Pentru cartea de identitate nouă, fără adresă, adaugă și certificatul de domiciliu din Registrul Național de Evidență a Persoanelor.
- Certificatul fiscal ANAF pe numele tău.
- Certificatul fiscal de la primăria de domiciliu.
- Certificatul fiscal de la primăria unde se montează bateria, doar dacă adresa diferă de domiciliu.
- Contractul de prosumator pe numele tău, pentru locul de consum unde sunt panourile.
- Certificatul de racordare pentru același loc de consum.
- O factură de energie pe numele tău, de la același loc de consum, nu mai veche de 6 luni.
Etapele programului Casa Verde 2026, pas cu pas
Dosarele nu se aprobă în ordinea înscrierii, ci după punctaj. Punctajul crește cu capacitatea bateriei și cu cât contribui mai mult din buzunar. La punctaj egal contează contribuția proprie, apoi capacitatea bateriei, apoi data și ora înscrierii.
- Alegi bateria potrivităTe ajutăm să alegi capacitatea și varianta compatibilă cu invertorul tău.
- Te înscrii în aplicația AFMÎncarci dosarul când se deschide sesiunea. Verificăm documentele împreună înainte.
- AFM analizează și aprobă dosarulDosarele sunt ordonate după punctaj, apoi verificate.
- Alegi Genway ca instalator validatDupă aprobare, selectezi instalatorul în aplicație.
- Montăm și punem în funcțiune bateriaCu echipele noastre. Decontarea cu AFM o facem noi.
Nu știi ce baterie se potrivește cu invertorul tău?
Spune-ne ce invertor ai și te ajutăm să alegi capacitatea cu cel mai bun punctaj pentru bugetul tău.
Simulator punctaj Casa Verde 2026
Dosarele nu se aprobă în ordinea înscrierii, ci în ordinea descrescătoare a punctajului. Completați datele proiectului și vedeți unde vă situați.
Datele proiectului
2,5 puncte pentru fiecare kWh, maximum 50 de puncte. Capacitatea minimă acceptată este 10 kWh, iar punctajul maxim se atinge la 20 kWh.
Sub 10 kWh proiectul nu este eligibil, iar acest criteriu nu primește puncte.
Introduceți doar valoarea totală a proiectului, iar contribuția proprie și finanțarea AFM se împart automat astfel încât criteriul să primească 50 de puncte.
Suma pe care o suportați din surse proprii, TVA inclus. Trebuie să acopere cel puțin 25% din valoarea proiectului.
Introduceți contribuția proprie pentru a calcula punctajul.
Plafonul este de 15.000 lei, dar puteți cere mai puțin. Cu cât cereți mai puțin, cu atât crește punctajul, iar dosarele se aprobă în ordinea descrescătoare a acestuia.
Se calculează automat, ca sumă între contribuția dumneavoastră și finanțarea AFM.
Introduceți valoarea totală a proiectului pentru a calcula punctajul.
Punctaj contribuție proprie = 30 × (contribuție proprie / finanțare AFM), maximum 50 de puncte.
Punctaj capacitate = capacitate în kWh × 2,5, maximum 50 de puncte.
- Contribuție proprie30 × (contribuție / finanțare AFM) 10,00
- Capacitate de stocare2,5 puncte pentru fiecare kWh 25,00
- Punctaj total 35,00
- Finanțare AFM luată în calculmaximum 75% din proiect, plafon 15.000 lei 15.000 lei
- Ponderea contribuției propriiminimum 25% 25,0%
- Finanțare maximă fără pierdere de punctaj60% din contribuția proprie; la această sumă obțineți 50 de puncte 3.000 lei
Rezultatul are caracter orientativ și nu reprezintă o garanție de finanțare. Punctajul oficial este calculat de aplicația informatică a AFM, pe baza datelor declarate de solicitant în cerere.
Pachete de stocare cu montaj inclus, cu punctajul calculat
Pachetele de mai jos au capacitatea minimă de 10 kWh cerută de program. Pentru fiecare vedeți direct ce punctaj obțineți, în funcție de cât cereți de la AFM și cât puneți din buzunar.
Pachete de stocare compatibilie cu invertoarele Huawei hibrid:
Sistem de stocare 10kWh LUNA2000-S1
Preț: 21.200 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 10kWh LiFePO4 high voltage Luna, scalabil până la 41,4kWh, compus din 2 module acumulatori Huawei LUNA2000-5-E1;
- Sistem de management al acumulatorului Huawei LUNA2000-10KW-C1;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 25,00 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 13.250 lei | 6.200 lei | — |
| Finanțare AFM | 7.950 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 75,00 | 37,40 | — |
Sistem de stocare 13,8kWh LUNA2000-S1
Preț: 24.700 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 13,8kWh LiFePO4 high voltage Luna, scalabil până la 41,4kWh, compus din 2 module acumulatori Huawei LUNA2000-7-E1;
- Sistem de management al acumulatorului Huawei LUNA2000-10KW-C1;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 34,50 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 15.438 lei | 9.700 lei | — |
| Finanțare AFM | 9.262 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 84,50 | 53,90 | — |
Sistem de stocare 15kWh LUNA2000-S1
Preț: 30.700 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 15kWh LiFePO4 high voltage Luna, scalabil până la 41,4kWh, compus din 3 module acumulatori Huawei LUNA2000-5-E1;
- Sistem de management al acumulatorului Huawei LUNA2000-10KW-C1;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 37,50 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 19.188 lei | 15.700 lei | — |
| Finanțare AFM | 11.512 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 87,50 | 68,90 | — |
Sistem de stocare 18,8kWh LUNA2000-S1
Preț: 33.500 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 18,8kWh LiFePO4 high voltage Luna, scalabil până la 41,4kWh, compus din 2 module acumulatori Huawei LUNA2000-7-E1 + 1 modul acumulator Huawei LUNA2000-5-E1;
- Sistem de management al acumulatorului Huawei LUNA2000-10KW-C1;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 47,00 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 20.938 lei | 18.500 lei | — |
| Finanțare AFM | 12.562 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 97,00 | 84,00 | — |
Sistem de stocare 20,7kWh LUNA2000-S1
Preț: 35.800 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 20,7kWh LiFePO4 high voltage Luna, scalabil până la 41,4kWh, compus din 3 module acumulatori Huawei LUNA2000-7-E1;
- Sistem de management al acumulatorului Huawei LUNA2000-10KW-C1;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 50,00 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 22.375 lei | 20.800 lei | — |
| Finanțare AFM | 13.425 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 100,00 | 91,60 | — |
Backup Box Huawei
Preț monofazat: 2.800 lei, Preț trifazat: 4.780 lei
- Timp de comutare: 10 secunde.
- Accesorii incluse in pret: 10m cablu AC.
Huawei Backup Box este soluția dedicată pentru alimentarea de rezervă în instalațiile fotovoltaice rezidențiale și comerciale, asigurând funcționarea consumatorilor esențiali în cazul unei întreruperi a rețelei. Concepută pentru integrare nativă cu invertoarele hibride Huawei și cu sistemele de stocare LUNA2000.
Smart Guard Huawei SmartGuard-63A-T0
Preț monofazat: 4.430 lei, Preț trifazat: 5.680 lei
- Permite pornirea sistemului chiar și atunci când nu există rețea, folosind doar energia din baterii.
- Timp de comutare: < 20 ms – comutare practic instantanee, potrivită pentru echipamente sensibile.
- Compatibilitate extinsă:
- Pompe de căldură (SG-Ready) – permite integrarea și controlul inteligent al PDC.
- Stații de încărcare Huawei – management avansat al încărcării EV.
- Dispozitive Shelly – pentru optimizarea energiei produse: pornirea/oprirea automată a consumatorilor, prioritizarea sarcinilor, limitarea consumului în perioade de vârf, scenarii inteligente în modul back-up.
- Accesorii incluse in pret: 10m cablu AC.
Pachete de stocare compatibilie cu invertoarele Fronius hibrid:
Sistem de stocare 11kWh BYD HVM
Preț: 24.800 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 11kWh LiFePO4 high voltage BYD, scalabil până la 30,6kWh, compus din 1 modul BCU+ BYD și Base Unit + 4 module acumulator 2,76kWh;
- Sistem de management al acumulatorului;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 27,50 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 15.500 lei | 9.800 lei | — |
| Finanțare AFM | 9.300 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 77,50 | 47,10 | — |
Sistem de stocare 16,6kWh BYD HVM
Preț: 35.200 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 16,6kWh LiFePO4 high voltage BYD, scalabil până la 30,6kWh, compus din 1 modul BCU+ BYD și Base Unit + 6 module acumulator 2,76kWh;
- Sistem de management al acumulatorului;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 41,50 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 22.000 lei | 20.200 lei | — |
| Finanțare AFM | 13.200 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 91,50 | 81,90 | — |
Sistem de stocare 19,3kWh BYD HVM
Preț: 40.500 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 19,3kWh LiFePO4 high voltage BYD, scalabil până la 30,6kWh, compus din 1 modul BCU+ BYD și Base Unit + 7 module acumulator 2,76kWh;
- Sistem de management al acumulatorului;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 48,25 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 25.500 lei | 25.500 lei | — |
| Finanțare AFM | 15.000 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 98,25 | 98,25 | — |
La acest pachet cele două scenarii coincid: plafonul de 15.000 lei se atinge înainte de pragul de punctaj maxim, deci luați finanțarea maximă fără să pierdeți puncte.
Sistem de stocare 22,1kWh BYD HVM
Preț: 45.700 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 22,1kWh LiFePO4 high voltage BYD, scalabil până la 30,6kWh, compus din 1 modul BCU+ BYD și Base Unit + 8 module acumulator 2,76kWh;
- Sistem de management al acumulatorului;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 50,00 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 30.700 lei | 30.700 lei | — |
| Finanțare AFM | 15.000 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 100,00 | 100,00 | — |
La acest pachet cele două scenarii coincid: plafonul de 15.000 lei se atinge înainte de pragul de punctaj maxim, deci luați finanțarea maximă fără să pierdeți puncte.
Backup switch monofazat / trifazat
Preț: 2.470 lei
- Curent maxim admis: 63A
- Mod de comutare: manual, prin selectarea sursei de alimentare
- Accesorii incluse in pret: 10m cablu AC.
Pachete de stocare compatibile cu invertoarele Fronius non hibrid (snap-invertor):
Sistem de stocare 11kWh și Invertor 6kW
Preț: 38.200 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 11kWh LiFePO4 high voltage BYD, scalabil până la 30,6kWh;
- Sistem de management al acumulatorului;
- Invertor 6kW, monofazat sau trifazat, Fronius GEN24 Plus;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 27,50 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 23.875 lei | 23.200 lei | — |
| Finanțare AFM | 14.325 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 77,50 | 73,90 | — |
Sistem de stocare 16,6kWh și Invertor 6kW
Preț: 48.900 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 16,6kWh LiFePO4 high voltage BYD, scalabil până la 30,6kWh;
- Sistem de management al acumulatorului;
- Invertor 6kW, monofazat sau trifazat, Fronius GEN24 Plus;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 41,50 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 33.900 lei | 33.900 lei | — |
| Finanțare AFM | 15.000 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 91,50 | 91,50 | — |
La acest pachet cele două scenarii coincid: plafonul de 15.000 lei se atinge înainte de pragul de punctaj maxim, deci luați finanțarea maximă fără să pierdeți puncte.
Sistem de stocare 19,3kWh și Invertor 6kW
Preț: 54.400 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 19,3kWh LiFePO4 high voltage BYD, scalabil până la 30,6kWh;
- Sistem de management al acumulatorului;
- Invertor 6kW, monofazat sau trifazat, Fronius GEN24 Plus;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 48,25 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 39.400 lei | 39.400 lei | — |
| Finanțare AFM | 15.000 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 98,25 | 98,25 | — |
La acest pachet cele două scenarii coincid: plafonul de 15.000 lei se atinge înainte de pragul de punctaj maxim, deci luați finanțarea maximă fără să pierdeți puncte.
Sistem de stocare 22,1kWh și Invertor 6kW
Preț: 59.500 lei, TVA și instalare incluse
- Acumulator 22,1kWh LiFePO4 high voltage BYD, scalabil până la 30,6kWh;
- Sistem de management al acumulatorului;
- Invertor 6kW, monofazat sau trifazat, Fronius GEN24 Plus;
- Cablare în limita a 10m de traseu DC(30m de cablu);
- Întocmirea documentației tehnice pentru actualizarea certificatului de racordare.
| Punctaj capacitate stocare: 50,00 puncte | |||
|---|---|---|---|
| Punctaj maxim contribuție proprie | Finanțarea maximă AFM | Calcul personalizat | |
| Contribuție proprie | 44.500 lei | 44.500 lei | — |
| Finanțare AFM | 15.000 lei | 15.000 lei | |
| Punctaj total | 100,00 | 100,00 | — |
La acest pachet cele două scenarii coincid: plafonul de 15.000 lei se atinge înainte de pragul de punctaj maxim, deci luați finanțarea maximă fără să pierdeți puncte.
Tablou de insularizare monofazat / trifazat
Preț: 6.480 lei
- Curent maxim admis: 63A
- Mod de comutare: automat
- Timp de comutare: 10 secunde
- Accesorii incluse in pret: 10m cablu AC.
Backup switch monofazat / trifazat
Preț: 2.470 lei
- Curent maxim admis: 63A
- Mod de comutare: manual, prin selectarea sursei de alimentare
- Accesorii incluse in pret: 10m cablu AC.
Punctajele sunt orientative și folosesc formulele din ghidul Casa Verde 2026: 2,5 puncte pe kWh instalat, maximum 50, plus 30 × contribuție proprie / finanțare AFM, tot maximum 50. Finanțarea nu poate depăși 15.000 lei și nici 75% din valoarea proiectului.
Anunță-mă când încep înscrierile
- Lași datele în formularul de mai jos.
- Urmărim anunțurile AFM pentru tine.
- Când se deschide sesiunea, te anunțăm și îți trimitem pașii pentru încărcarea actelor.
Dacă ai ales deja un pachet în simulator, scrie-l în mesaj, împreună cu invertorul pe care îl ai. Preferi să vorbim acum? Sună consultantul din regiunea ta.
Consultantul Genway pentru Casa Verde 2026 din regiunea ta
Fiecare regiune are un consultant pentru Casa Verde. Caută-ți județul și sună-l direct.
Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova, Teleorman
Radu Păun0786.173.341radu.paun@genway.roDolj, Gorj, Mehedinți, Olt, Vâlcea
Magdalena Popa / Radu Bran0746.888.838magdalena.popa@genway.roBrăila, Buzău, Constanța, Galați, Vrancea, Tulcea
Alexandra Dănăilă0742.014.954alexandra.danaila@genway.roBacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava, Vaslui
Mihaela Dumitriu0742.014.956mihaela.dumitriu@genway.roBihor, Bistrița-Năsăud, Cluj, Maramureș, Satu Mare, Sălaj
Mihaela Dumitriu0742.014.956mihaela.dumitriu@genway.roCum alegi un instalator Casa Verde 2026 pentru baterie
După aprobarea dosarului alegi un instalator validat AFM din aplicație. Bateria o folosești mulți ani, așa că merită să verifici firma cu care lucrezi înainte să o selectezi.
Ce să verifici la orice instalator
- Istoricul firmei. Anul înființării, domeniul de activitate și cifra de afaceri sunt publice pe site-ul Ministerului Finanțelor, după CUI.
- Atestatele ANRE sunt ale firmei care face lucrarea, nu ale unui subcontractor.
- Montajul se face cu echipe proprii. Întreabă direct cine vine la tine acasă.
- Experiență în Casa Verde. Un instalator validat în edițiile anterioare știe ce cere AFM la decontare.
- Vizită la locație înainte de montaj, ca soluția să fie potrivită cu invertorul și cu branșamentul tău (monofazat sau trifazat).
- Protecțiile AC și DC sunt incluse în ofertă.
- Nu plătești suma finanțată de AFM. Instalatorul o decontează direct cu AFM.
- Contribuția proprie se plătește la livrarea echipamentelor, nu în avans.
- Echipamente de la producători consacrați, cu service în România și după expirarea garanției.
Ce găsești la Genway
Instalator validat AFM din prima ediție
Lucrăm în programul Casa Verde de la început și știm ce cere AFM la fiecare etapă.
Distribuitor oficial Huawei, Fronius și BYD
Montăm baterii compatibile nativ cu invertorul tău, cu garanția producătorului.
Verificăm dosarul înainte de înscriere
Îți spunem din timp ce document lipsește sau e în formatul greșit, ca să nu pierzi locul.
Echipe proprii, fără bani în avans
Nu lucrăm cu subcontractori și nu cerem plăți în avans. Avem certificări ISO 9001, 14001, 45001 și atestate ANRE E1 și E2.
Vrei să verificăm dosarul de Casa Verde 2026 înainte de înscriere?
Trimite-ne datele și un consultant Genway din județul tău te sună să trecem împreună prin documente.
Ce spun clienții Genway
EXCELENT
Pe baza a 728 de recenzii
Publicat pe Google![]()
Bogdan DumitrescuTrustindex verifică că sursa originală a recenziei este Google.
Echipa profesionistă formată din Domnii Moisoiu și Iorgu de la Genway a instalat sistemul fotovoltaic conform așteptărilor. Experiența a fost foarte plăcută, totul a decurs ca la carte, oamenii de cuvânt. Menționez ca m-am transferat de la Taw Energy și în două săptămâni am avut sistemul instalat.Publicat pe Google![]()
Flavius TanaseTrustindex verifică că sursa originală a recenziei este Google.
Firma profesionistă care se ține de promisiuni. Echipa care a montat sistemul a fost rapidă și a lucrat foarte bine. Recomand cu încredere Genway. Înainte alesesem altă firmă pentru montaj după care am așteptat aproape un an și nu a venit. Cu Genway în 2 săptămâni de la semnarea contractului am avut sistemul instalat.Publicat pe Google![]()
George CTrustindex verifică că sursa originală a recenziei este Google.
o experienta placuta. Profesionisti si disponibili tot timpul, in toate discutiile pe care le-am avut pentru implementarea sistemului fotovoltaic.Publicat pe Google![]()
mihai raduTrustindex verifică că sursa originală a recenziei este Google.
M-am transfer de la firma Taw ,iar în 15 zile am fost montat. Am avut plăcerea de a întâlni doi oameni profesioniști, Dmn. MOISOIU si Dmn. IORGU si am rămas plăcut surprins de profesionalismul de care au dat dovada . Mulțumesc mult pentru munca depusă! Execuție 10 din 10. Spor!Publicat pe Google![]()
Mihaela NeacsuTrustindex verifică că sursa originală a recenziei este Google.
Am ajuns la firma Genway prin transfer al dosarului, inițial am ales alt partener. Pot spune ca am colaborat cu oameni serioși și responsabili. Montajul a decurs conform programării, cei doi montatori Moisoiu și Iorgu si-au făcut treaba în timp util fără ajutor suplimentar, în plus au răspuns la întrebările adresate de noi( fiind noi în domeniu), chiar și după montaj au răspuns la întrebările și pozele trimise pe telefon, asta pana ne-am obișnuit cu sistemul. Pot spune ca voi recomanda firma Genway cunoștințelor care vor sa își instaleze panouri fotovoltaice ( dacă este posibil cu echipa de montaj). Așteptăm oferte la baterii!😉Publicat pe Google![]()
elena petranTrustindex verifică că sursa originală a recenziei este Google.
Una dintre societatile cu care doresti sa lucrezi mereu ,incepand de la semnarea contractului pana finalizarea ca prosumator,personal competent ,indrumare si seriozitate in tot ceea ce fac .Multumesc echipa Genway,si recomand cu incredere !Publicat pe Google![]()
Eduard GrigoreTrustindex verifică că sursa originală a recenziei este Google.
Super profesionali...Publicat pe Google![]()
Adriana DincaTrustindex verifică că sursa originală a recenziei este Google.
Lucrare realizata in cateva zile dupa schimbarea instalatorului in cadrul programului Casa Verde 2023. O firma exceptionala, iar echipa domnului Sorin cu mult peste asteptarile noastre. Comunicare foarte buna! Montaj excelent. Recomand.Publicat pe Google![]()
CSATrustindex verifică că sursa originală a recenziei este Google.
Recomand, promtitudine si seriozitate
Întrebări frecvente despre Casa Verde 2026
Nu găsești răspunsul? Scrie-ne în formular și te sună un consultant Genway.
Când încep înscrierile la Casa Verde 2026?
AFM nu a anunțat încă data. Ghidul de finanțare a fost aprobat prin Ordinul nr. 1.904/2026 și publicat în Monitorul Oficial nr. 775 din 14 septembrie 2026. Sesiunea se deschide prin decizia președintelui AFM, iar înainte de înscrierea solicitanților are loc validarea instalatorilor. Lasă-ne datele și te anunțăm când se deschide.
Care este bugetul programului Casa Verde 2026?
Bugetul alocat programului de baterii este de 400 de milioane de lei. Dosarele se finanțează în ordinea descrescătoare a punctajului, până la epuizarea bugetului sesiunii.
Cine poate beneficia de acest program de finanțare?
Eligibil este orice solicitant persoană fizică care are deja calitatea de prosumator la locul de implementare a proiectului.
Ce înseamnă să am calitatea de prosumator?
Sunteți considerat prosumator dacă dețineți un sistem de producție a energiei electrice din surse regenerabile (panouri fotovoltaice) instalat la locul de consum și îndepliniți următoarele două condiții:
- Sistemul este racordat la rețea: Instalația este finalizată, iar Operatorul de Distribuție a emis pe numele dumneavoastră Certificatul de Racordare (CR) ca prosumator.
- Există un contract activ: Aveți încheiat un contract de vânzare-cumpărare a energiei electrice (contract de prosumator) cu un furnizor de energie, prin care livrați surplusul de energie generat în rețeaua electrică națională.
Important: Nu este suficient doar să aveți panourile montate pe casă. Pentru a fi eligibil în acest program AFM, procesul de racordare ca prosumator trebuie să fie complet încheiat în momentul înscrierii.
Care este valoarea finanțării acordate de AFM?
Finanțarea acordată de AFM este de maximum 75% din valoarea totală a proiectului, dar nu mai mult de 15.000 lei (TVA inclusă). Standardul de cost maxim eligibil este de 1.500 lei/kWh capacitate de stocare instalată (TVA inclusă). Diferența de minim 25% din valoarea proiectului (precum și eventualele depășiri ale standardului de cost) reprezintă contribuția proprie a beneficiarului.
Care sunt cerințele tehnice minime ale sistemului de baterii?
Sistemul de stocare achiziționat trebuie să îndeplinească următoarele condiții tehnice:
- Capacitate minimă de stocare de 10 kWh;
- Tehnologie fără plumb: Li-Ion, LiFePO4, Na-Ion sau echivalent (sistemele cu plumb-acid nu sunt eligibile);
- Garanție de minimum 5 ani;
- Durată de viață de minimum 5.000 de cicluri de încărcare-descărcare;
- Să fie dotat cu Sistem de Gestionare a Bateriei (BMS) care monitorizează cel puțin temperatura, tensiunea și curenții de încărcare/descărcare și comunică cu invertorul;
- Să permită încărcarea automată din surplusul generat de panourile fotovoltaice.
Ce cheltuieli sunt eligibile prin program?
Sunt eligibile următoarele cheltuieli (efectuate doar după aprobarea finanțării de către AFM):
- Achiziția sistemului de stocare (minim 10 kWh);
- Montajul și punerea în funcțiune a sistemului;
- TVA-ul aferent acestor cheltuieli.
Ce se întâmplă dacă panourile fotovoltaice existente nu au un invertor hibrid?
Sistemul de stocare trebuie să funcționeze cu un invertor hibrid compatibil. Dacă nu aveți deja un astfel de invertor, achiziția, montajul și punerea în funcțiune a invertorului hibrid pot fi realizate până cel târziu la punerea în funcțiune a bateriilor, însă cheltuielile cu invertorul hibrid sunt neeligibile și vor fi suportate integral din contribuția dumneavoastră proprie.
Ce documente sunt necesare pentru dosarul de înscriere?
La înscrierea în aplicația informatică AFM se vor încărca următoarele documente:
- Cererea de finanțare (descărcată din aplicație și completată prin tehnoredactare);
- Actul de identitate valabil al solicitantului;
- Certificatul de atestare fiscală de la ANAF (bugetul de stat);
- Certificatul de atestare fiscală de la Direcția Taxe și Impozite Locale pentru adresa de domiciliu;
- Certificatul de atestare fiscală locală pentru adresa de implementare (dacă diferă de domiciliu);
- Contractul de prosumator încheiat pe numele solicitantului;
- Certificatul de racordare existent pentru locul de consum și producție;
- Factura de energie electrică emisă pe numele solicitantului (vechime de cel mult 6 luni).
Sunt eligibil dacă am domiciliul la o altă adresă decât cea unde vreau să instalez bateriile?
Da, sunteți eligibil. În acest caz, va trebui să depuneți la dosar două certificate de atestare fiscală de la primărie (taxe și impozite locale):
- Un certificat de la primăria de la adresa de domiciliu (din cartea de identitate);
- Un certificat de la primăria pe raza căreia se află imobilul unde se implementează proiectul (adresa de montaj)
Dacă am Carte de Identitate Electronică (C.E.I.), mai este nevoie de document suplimentar pentru domiciliu?
Recomandăm da. Ghidul cere actul de identitate valabil la data înscrierii, iar certificatul fiscal de la primărie se emite pentru adresa de domiciliu. Cartea de identitate electronică nu are adresa tipărită pe ea, așa că împreună cu CEI-ul încărcați și certificatul de atestare a domiciliului, eliberat din Registrul Național de Evidență a Persoanelor. Îl puteți obține online, pe hub.mai.gov.ro, sau de la serviciul de evidență a persoanelor.
Dacă aveți o carte de identitate clasică, cu adresa trecută pe ea, nu aveți nevoie de acest document.
Ce pot face dacă nu mai găsesc contractul de prosumator?
Dacă nu mai aveți fizic sau în format digital contractul de vânzare-cumpărare a energiei electrice (contractul de prosumator):
- Solicitați un duplicat de la furnizor: Contactați furnizorul dumneavoastră actual de energie electrică (prin Call Center, email sau aplicația mobilă) și cereți o copie/duplicat al contractului de prosumator încheiat.
Atenție: Documentul este obligatoriu la dosar. Asigurați-vă că fișierul primit de la furnizor este în formatul PDF original (nu scanat sau fotografiat), așa cum solicită AFM.
Care este valabilitatea certificatelor de atestare fiscală (ANAF și primărie)?
Ghidul cere ca certificatele să fie în termen de valabilitate la data înscrierii în aplicație:
- Certificatul ANAF (bugetul de stat): pentru persoane fizice este valabil 90 de zile de la eliberare.
- Certificatul de la primărie (taxe și impozite locale): are o valabilitate mai scurtă, de regulă 30 de zile. Verificați termenul înscris pe certificat.
Sfat: cereți certificatul de la primărie cu puțin timp înainte de deschiderea înscrierilor, ca să fie valabil exact la data încărcării în aplicația AFM.
Unde găsesc certificatul de racordare (CR)?
Certificatul de racordare poate fi găsit prin următoarele modalități:
- Online din contul de client (doar pentru Rețele Electrice): Puteți descărca documentul direct din platformă dacă locul de consum se află în județele deservite de Rețele Electrice: București, Ilfov, Giurgiu, Călărași, Ialomița, Tulcea, Constanța, Arad, Caraș-Severin, Hunedoara și Timiș.
- În arhiva personală (pe e-mail): Căutați în căsuța de e-mail mesajele primite de la operatorul de distribuție sau de la firma care v-a instalat inițial sistemul fotovoltaic în perioada în care ați obținut statutul de prosumator.
- Solicitare directă la Operatorul de Distribuție (pentru celelalte regiuni/distribuitori): Dacă aparțineți de un alt distribuitor (unde nu există acces direct în cont online pentru acest document), trebuie să transmiteți o cerere pe e-mail sau prin canalele lor de suport pentru eliberarea unei copii/duplicat.
Cum se calculează punctajul și cum se selectează proiectele?
Selectarea proiectelor se face în ordinea descrescătoare a punctajului (maxim 100 puncte), în limita bugetului alocat:
- Punctaj Contribuție Proprie (max. 50 pct): Calculat pe baza formulei 30 * (Contribuție Proprie / Finanțare AFM). Dacă rezultatul formulei depășește 50, se acordă punctajul maxim de 50 de puncte.
- Punctaj Capacitate Baterie (max. 50 pct): Calculat pe baza formulei Capacitate Stocare (kWh) * 2,5. Punctajul maxim de 50 puncte se acordă pentru o capacitate de minim 20 kWh.
Departajarea la punctaje egale se face după: 1) Valoarea contribuției proprii, 2) Capacitatea bateriei, 3) Data și ora înscrierii.
Se vor putea înscrie toți solicitanții?
Da. Însă vor intra în analiză doar dosarele care se încadrează în buget în ordinea descrescătoare a punctajului. Recomandăm înscrierea încă din prima zi întrucât data și ora înscrierii reprezintă criteriu de departajare în caz de punctaj egal.
Am montat deja o baterie din banii mei. Sunt eligibil?
Ghidul nu exclude prosumatorii care au deja o baterie, dar bateria montată deja nu se decontează. AFM finanțează doar achiziția și montajul unui sistem de stocare de minimum 10 kWh, cu cheltuieli făcute după aprobarea finanțării. Dacă vreți să aplicați, proiectul trebuie să fie pentru un sistem nou de stocare.
Pot începe montajul înainte de aprobare?
Nu. Sunt eligibile doar cheltuielile făcute după ce AFM aprobă finanțarea.
Ai o întrebare la care nu găsești răspuns?
Te sună un consultant Genway și îți explicăm pe cazul tău cum funcționează programul.
Ghidul de finanțare Casa Verde 2026
Textul integral al ghidului Casa Verde 2026 pentru baterii de stocare, aprobat prin Ordinul nr. 1.904/2026 și publicat în Monitorul Oficial nr. 775 din 14 septembrie 2026, l-am pus pe o pagină separată, organizat pe capitole și anexe.



















